2016. április 16., szombat

Testünk biológiai órája

A hagyományos kínai orvoslásnak már régóta része a "szervóra". Ennek az elméletnek az alapja, hogy az emberi szervek meghatározott időrendben működnek és pihennek. Így a periodikusan váltakozó bioritmus szerint mindennek megvan a maga ideje, tehát a táplálkozásnak, az edzésnek és a pihenésnek is. A lényeg, hogy tizenkét fő szervünk van, melyek kétórás időközönként váltják egymást a munkában, amikor is az éppen dolgozó szerv szinte az összes energiánkat leköti.
 
1-3 óra:
A szervezet teljesítőképessége ilyenkor a legalacsonyabb. Ebben az időszakban a máj dolgozik, végzi a méregtelenítést, így ilyenkor nem szabad tovább terhelni (az ilyenkor fogyasztott alkohol nehezebben bomlik le, tehát csak óvatosan a bulizással). Emellett a testhőmérséklet is ilyenkor a legalacsonyabb.
 
3-5 óra:
Ez a tüdő legaktívabb ideje, ugyanis ilyenkor készül fel az egész napos terhelésre. A férfiak nemi aktivitása is ilyenkor a legintenzívebb, mert ilyenkor termelődik a legtöbb nemi hormon is. 
 
5-7 óra:
Ez idő tájt működik legaktívabban a vastagbél, így ez a székletürítés egészséges ideje is ez. Ezáltal megszabadítjuk szervezetünket a méreganyagoktól, amik így nem tudnak visszaszívódni és csökkenteni a teljesítőképességünket. A szervezet ilyenkor tolerálja legkevésbé az élvezeti szereket és a káros anyagokat: a reggeli kávét, cigarettát.
 
7-9 óra:
Ebben az időpontban terhelhető a leginkább a gyomor. Ilyenkor érdemes bőséges, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag reggelit enni, mert ekkor tud a gyomor a leghatékonyabban dolgozni.
 
9-11 óra:
Ilyenkor optimális a testhőmérsékletünk, valamint az idegrendszer ebben az időszakban a legnyugodtabb, tehát ilyenkor van a teljesítőképességünk csúcsa. Ilyenkor tanulunk a legkönnyebben, ám a tartós rögzülés kedvéért délután érdemes átismételni.
 
11-13 óra:
Ekkor van a szívciklus csúcspontja, tehát ez az ideális időpont az edzésre. Dél körül erősödik a gyomorsav-, majd az epetermelődés, így ilyenkor állunk készen az ebédre. A szellemi teljesítőképesség zuhan, mert a szervezet az emésztésre összpontosít. Az epehajtó szerek ekkor fejtik ki legaktívabban hatásukat.
 
13-15 óra:
Ebben a periódusban lelassul a vérkeringés, az összes energia a vékonybélben összpontosul. Mivel a végtagok és a bőr vérkeringése csökken, a fájdalomérzékelés is csökken.
 
15-17 óra:
A délutáni órákban a húgyhólyag dolgozik a legintenzívebben, ezért ilyenkor fogyasszunk bőségesen (cukor- és persze alkoholmentes) folyadékot. Mivel a kiválasztás során szervezetünk kiüríti a méreganyagokat, így ismét jó formába kerülünk, tehát ilyenkor lehet edzeni, tanulni, és dolgozni teljes intenzitással. A kitartást igénylő sportágakat ilyenkor sokkal eredményesebben lehet űzni, és a tréning is most a leghatásosabb.
 
17-19 óra:
Ebben az időszakban dolgozik a vesénk a legnagyobb intenzitással, így ne zavarjuk meg szervezetünk tisztító munkáját semmivel, főleg ne zsíros, cukros, sós ételekkel és italokkal. Ilyenkor a vérnyomás is lecsökken. 
 
19-21 óra:
A napi ciklus ezen részében a szervezet már készül az éjszakai pihenőre, a szervek legtöbb funkciója fokozatosan lelassul. Az ilyenkor elfogyasztott vacsora nagy része már nem emésztődik meg, hanem elraktározódik reggelig.
 
21-23 óra:
Ezen éjszakai órák során a legpihentetőbb az alvás, tehát ilyenkor ne végezzünk se fizikai, se szellemi tevékenységet.
 
23-1 óra:
Ilyenkor a legintenzívebb az epehólyag görcskészsége. A fájdalmat kiváltó anyagok pedig sokkal intenzívebben hatnak ilyenkor, tehát a fájdalom felerősödik, nehezebben csillapítható.


És ha már az alvásról volt szó...

Szeretnéd jobban kipihenni magad alvás közben? Először is: minél hamarabb fekszel le, annál jobban fogsz aludni. Lehetőleg igyekezz 10 óra előtt elaludni, hogy reggelig elég idő legyen a regenerálódásra, feltöltődésre.

Próbáld ki a következő „trükköt”: elalvás előtt 2-2 percig lazíts a következőképp:
1. pozíció: hanyatt fekvés, lábak felhúzva, talpak egymásnak fordítva, térdek szétnyitva, amíg engedik magukat, két tenyér a fejtető felett egymásban.
2. pozíció: hanyatt fekvés, két boka keresztben egymáson – általában a nőknek a bal felül – két tenyér a hason, a hüvelyk és mutatóujjak egymáshoz érintve kört formálnak a köldök körül.
Ha így alszol el, sokkal jobban kipihened magad - ez a két-két perc kb. 40 perc alvásnak felel meg. 

 
Ha este nehezen tudsz elaludni, végezz hasi légzést! Lélegezz be és ki lassan, ügyelj arra, hogy ne mozduljon a mellkasod, ugyanakkor a hasadnak a köldök alatt kb. két ujjnyival lévő pontja emelkedjen legmagasabbra. Ez a trükk nagyjából három-négy perc alatt annyira ellazít, hogy észrevétlenül elalszol…

 
 
 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése